Zarząd ROD „PSZCZÓŁKA” w Gliwicach informuje,
że w dniu 25 kwietnia odbędzie się w Świetlicy na terenie ogrodu:

WALNE ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZO WYBORCZE

Początek obrad

w I terminie godz. 14.00, w II terminie godz. 14.30

Uchwały walnych zebrań odbytych w drugim terminie co najmniej pół godziny później są ważne bez względu na liczbę członków Związku obecnych na zebraniu.

Zarząd ROD „PSZCZÓŁKA” informuje:

Dnia 17.04.2015r.5 o godz. 16.00 w sektorze B
(numery działek:107-175),
zostanie rozpoczęta procedura uruchomienia dopływu wody do działek:

  • odczyt  wskazań wodomierzy,
  • puszczenie wody,
  • sprawdzenie szczelności sieci i działań wodomierzy,
  • plombowanie wodomierzy ( nowych lub wymontowanych na zimę).

Dnia 18.04.2015r.5 o godz. 10.00 w sektorze A
( numery działek: 1-106), zostanie rozpoczęta procedura uruchomienia dopływu wody do działek:

  • odczyt  wskazań wodomierzy,
  • puszczenie wody,
  • sprawdzenie szczelności sieci i działań wodomierzy,
  • plombowanie wodomierzy( nowych lub wymontowanych na zimę).

W związku z powyższym  prosimy  działkowców o osobisty udział przy odczycie licznika i sprawdzeniu działania wodomierza, lub  w wyjątkowych sytuacjach do ww. czynności  poprosić sąsiada.

Jednocześnie informujemy, że wszelkie nowe podłączenia wodne lub wymiana wodomierzy powinna nastąpić przed uruchomieniem dopływu wody.

(R.B.)


Projekt regulaminu ROD skierowany do konsultacji

UCHWAŁA Nr  2/XXV/2015

Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców

z dnia 26 lutego 2015 r.

w sprawie skierowania do konsultacji projektu regulaminu ROD

Po zapoznaniu się z przedłożonym projektem regulaminu ROD, Krajowa Rada postanawia skierować ten dokument do wszystkich okręgów, aby w trybie pilnym przeprowadziły nad nim we własnym zakresie konsultacje.

Wszystkie okręgowe zarządy powinny zorganizować na swoim obszarze powyższe konsultacje w sposób sprawny i umożliwiający jak najszerszemu gronu osób wyrażenie swojej opinii na temat zapisów zawartych w projekcie regulaminu ROD. W szczególności należy uzyskać ocenę projektu z ogrodów działkowych, aby zarówno organy ROD, jak i indywidualnie działkowcy mogli się wypowiedzieć co do proponowanych rozwiązań regulaminowych. Równocześnie – za pośrednictwem OZ – Krajowa Rada zwraca się do aktywu okręgowego o włączenie się w prace nad nowym regulaminem i nadsyłanie swoich propozycji i ocen. Niezwykle cenny będzie zwłaszcza udział w tych konsultacjach ze strony organów rewizyjnych PZD.

Dlatego też Krajowa Rada zachęca wszystkie struktury Związku oraz działkowców do przeanalizowania projektu regulaminu i zgłaszania swoich wniosków. Szeroki udział w konsultacjach pozwoli przyjąć jak najlepszy regulamin ROD, który przyczyni się do sprawnego funkcjonowania i dalszego rozwoju ogrodów działkowych dla dobra działkowców i ich rodzin.

I WICEPREZES                                                                 PREZES

/-/Tadeusz JARZĘBAK                                              /-/Eugeniusz KONDRACKI

Warszawa, dnia 26 lutego 2015 r.

Załącznik plikowy do pobrania

Regulamin_ROD_(projekt_przyjety_przez_KR).doc

 

Prezydent podpisał ustawę „Stop Rozbiórkom Altan”

Wielki sukces działkowców! Po wielomiesięcznej walce o ocalenie ponad 900 tys. altan, 2 kwietnia 2015 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę o zmianie ustawy Prawo budowlane i niektórych innych ustaw. Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw.

Ustawa „Stop Rozbiórkom Altan” wprowadza definicję altany. Dozwolona będzie budowa obiektów o powierzchni zabudowy do 35 m² i wysokości 5m (przy dachu płaskim 4 m) z tarasem, gankiem lub werandą nieprzekraczającą 12 m². Właściciele altan nadal będą zwolnieni od obowiązku uzyskania pozwolenia na ich budowę.

Wszystkie budynki, wybudowane przed wejściem znowelizowanego prawa w życie, które spełnią ustawowe kryteria altany – zostaną uznane za legalne. W przypadku altan, wobec których wydano decyzję rozbiórki – postępowania te będą umarzane.

Jeżeli działkowiec będzie miał wątpliwości czy budynek w ogrodzie spełnia kryteria altany, będzie mógł wystąpić do nadzoru budowlanego z wnioskiem o wydanie zaświadczenia potwierdzającego, że domek jest altaną. Za taki wniosek nie będzie pobierana opłata skarbowa.

Wyrok NSA

Opracowanie projektu „Stop Rozbiórkom Altan” było spowodowane zagrożeniem dla altan działkowych  wynikającym z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA w swoim orzeczeniu podał definicję altany posługując się słownikiem języka polskiego. Jednak przytoczona przez niego definicja była zupełnie oderwana od rzeczywistego wyglądu i sposobu użytkowania altan w ogrodach działkowych.  Nadzór Budowlany, posiłkując się definicją altany podaną w wyroku NSA, zaczął wydawać nakazy ich rozbiórki. Ponadto władze miast uznając, że budynki w ROD nie spełniają kryteriów altany podanych w orzeczeniu NSA, kazały odprowadzać podatki od tych nieruchomości. W zapisach prawa altany zwolnione są od podatku, jednak w oczach wszystkich urzędników to, co od ponad 100 lat było altaną, przestało nią być. Działkowcy znaleźli się w bardzo trudnym położeniu.

Autorzy projektu

Krajowa Rada PZD nie pozostała obojętna na problemy działkowców. W celu ratowania działkowych altan zainicjowała projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane i innych ustaw został. Projekt opracował i zgłosił Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop Rozbiórkom Altan”, którego pełnomocnikiem jest mec. Bartłomiej Piech i mec. Tomasz Terlecki.

Poparcie działkowców

Jak bardzo jest to potrzebny projekt ustawy dla środowiska działkowego pokazało złożonych pod nim ponad 700 tysięcy podpisów poparcia. Przez ostanie miesiące działkowcy nie ustawali jednak w walce o zachowanie swoich altan śląc setki listów w tej sprawie do posłów, Prezesa Rady Ministrów oraz Marszałka Sejmu.

Prace nad ustawą

Wysiłek działkowców odniósł skutek. W prace nad zapisami ustawy zaangażowała się nawet Premier Ewa Kopacz, która podczas spotkania z Prezesem PZD Eugeniuszem Kondrackim i z pełnomocnikami Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop Rozbiórkom Altan”, zaproponowała rządowe poprawki do projektu, które zostały zaakceptowane przez Związek.

Prace nad projektem w sejmowych i senackich komisjach przebiegły bardzo sprawnie, a swoje uznanie dla ustawy Posłowie i Senatorowie wyrazili w niemal jednogłośnym głosowaniu za jej uchwaleniem.

PZD w obronie działkowców

2 kwietnia 2015 roku na długo zapisze się w historii ogrodnictwa działkowego. Działkowcy nie muszą się już martwić o dalsze istnienie swoich altan. Jednocześnie pokazali oni niespotykaną już w dzisiejszych czasach solidarność. To najlepszy dowód, że idea ogrodnictwa działkowego jest wciąż żywa, a ogrody są potrzebne społeczeństwu.

Ten sukces pokazuje także jak PZD potrafi skutecznie bronić działkowców i ogrody. Od momentu powołania Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, zebrania 700 tys. podpisów poparcia pod projektem do podpisania ustawy przez Prezydenta RP minęło niewiele ponad 8 miesięcy. Opracowanie i uchwalenie ustawy w tak krótkim czasie było możliwe tylko pod skrzydłami dużej, silnej organizacji jaką jest PZD. Równocześnie to dowód na to, że przynależność do Związku daje też większą szansę na zachowanie ogrodów działkowych w obecnym kształcie.

Podpisanie przez Prezydenta ustawy „Stop Rozbiórkom Altan” to najlepszy świąteczny prezent dla wszystkich działkowców. Z pewnością nadchodzące święta we wszystkich działkowych rodzinach będą teraz jeszcze weselsze i wypełnione spokojem.

( Źródło: KR PZD)

 

Nowelizacja Ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw ma chronić przed rozbiórką altany postawione na terenie rodzinnych ogrodów działkowych. Jest konsekwencją orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 stycznia 2014 r. Orzeczenie to spowodowało, że działkowiec, który zbudował na działce obiekt w myśl prawa budowlanego (o właściwych wymiarach), ale niezgodnie z definicją altany przyjętą przez NSA (o innej konstrukcji) otrzymał nakaz rozbiórki. Nowelizacja wychodzi naprzeciw problemowi działkowców, którym groziłby zarzut dopuszczenia się samowoli budowlanej. Umożliwi legalizację obiektów zagrożonych teraz rozbiórką, które będą spełniać wymagania zapisane w nowelizacji. Ustawa m.in. wprowadza definicję „altany działkowej” (do tej pory w porządku prawnym była tylko kategoria „altany”). Będzie to wolno stojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy lub inny obiekt pełniący taką funkcję położony na terenie działki w rodzinnym ogrodzie działkowym. Jego powierzchnia będzie mogła wynieść maksymalnie 35 m2, a wysokość 4-5 m. Do powierzchni altan działkowych nie będą wliczane tarasy, werandy oraz ganki, jednak tylko w przypadku, gdy nie będą one przekraczały 12 m2.  Zgodnie z ustawą postępowania niezakończone ostateczną decyzją o nakazie rozbiórki altan działkowych do dnia wejścia w życie nowelizacji zostaną umorzone. Jednocześnie w przypadku wątpliwości, czy dany obiekt budowlany spełnia  kryteria altany działkowej, jego właściciel będzie mógł wystąpić do nadzoru budowlanego z wnioskiem o wydanie zaświadczenia potwierdzającego zgodność z nowymi przepisami. Za ten wniosek nie będzie pobierana opłata skarbowa. Ponadto, wygasną wydane już ostateczne decyzje o nakazie rozbiórki altan. Teraz prace nad nowelizacją będą kontynuowane w Senacie.

(źródło: Sejm RP, RB)



Plan Ogrodu

Wolne Działki

© 2016 ROD Pszczółka. All Rights Reserved.